Dekorasyon Stiline Uygun Duvar Paneli Seçme Rehberi

Duvar paneli çeşitleri son yılların en trend dekoratif yapı malzemelerinden biri. İster iç mekanlarda olsun isterse dış mekanlarda duvar paneli ve kaplama ürünleri ile birbirinden güzel mekanlar yaratmak mümkün. Ürünlerin çeşitliliğinin yanı sıra kullanım kolaylığı da gördüğü ilgiyi artırmakta. Piyasada hemen her dekorasyon stili için uygun özellikte duvar kaplama çözümü bulmak mümkün. Peki bu ürünler arasında dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçimi nasıl yapılır, biliyor musunuz? Bu yazımızda konuya ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

Modern Dekorasyon Stili

Dekorasyon stili konusunda tercihiniz modern stilden yanaysa fonksiyonelliğe ve minimal tasarımlara daha fazla önem veriyorsunuz demektir. Bu stilde genellikle açık renkler ön plandadır. Metal ve cam malzemeler en yaygın dekoratif objeler arasındadır. Modern stilde sadelik ve basitlik temel değerleri oluşturur. Karmaşık detaylar ve süslemeler pek tercih edilmez. Bunun yerine boş alan kullanımı daha fazla tercih edilir. Form bakımından geometrik şekiller ve düz yüzeyler daha ön plandadır.

Modern dekorasyon stilinde doğal ışık kullanımı önemlidir. Bu yüzden pencere alanları geniş, yapay ışıklandırma çözümleri minimal düzeydedir. Modern stilin renk paletinde nötr renkler yani beyaz, siyah ve gri daha fazla kullanılır. Bu renkleri uyumlu şekilde kullanan modern stil mekanda daha dengeli bir atmosfer yaratır. Dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda da bu özellikler öne çıkar.

Yaşam veya çalışma alanlarınızda modern dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçiminde ahşap duvar paneli çeşitleri iyi bir tercihtir. Bu ürünler mekana modern tarzda bir sıcaklık katar. Dilerseniz lamine kaplama panelleri de desen ve renk çeşitliliği bağlamında tercih edebilirsiniz. Eğer modern tarzı endüstriyel stille buluşturmak isterseniz bu durumda tuğla efektli duvar panellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle düz tuğla görünümlü veya yıpranmış tuğla efektli duvar panelleri bu bağlamda iyi bir seçimdir.

Ahşap duvar panellerinin yanı sıra dekoratif 3D duvar panellerini de modern dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda değerlendirebilirsiniz. Nitekim özellikle duvara derinlik katmak için bu ürünler iyi bir seçenektir. Daha geniş iç mekan algısı yaratmak için dekoratif 3D panel çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca modern dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda bir diğer alternatif de metalik, akrilik ve lamine panellerdir. Bunlardan metal görünümlü duvar panelleri modern estetiği ışıkla buluşturur. Paslanmaz çelik veya bakır görünümlü duvar panelleri de renk ve doku çeşitliliği bakımından farklı seçeneklerdir.

Endüstriyel Dekorasyon Stili

Son yıllarda en çok ilgi gören dekorasyon stilleri arasında endüstriyel stil özellikle çalışma alanlarında daha ön planda. Bu stil özelliğinde tuğla duvarlar, dökme demir kolonlar veya açık tavan kirişleri gibi unsurlar ön plandadır. Bu unsurlar metal, beton, dökme demir gibi farklı bileşenlerle endüstriyel malzemelere doğal bir görünüm kazandıran farklı bir estetik meydana getirir. Bu stil özelliğinde sert hatlar ve minimalist tasarımlar daha fazla ilgi görür.

Evinizde veya iş yerinizde endüstriyel dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme sürecinde fabrika veya atölye gibi endüstriyel mekanlardan ilham alabilirsiniz. Bu tür ortamlardaki endüstriyel ekipmanların görüntülerini kullanan duvar kaplama çözümleri bu stil özelliğini mekana daha iyi taşır. Mekanda daha uyumlu bir görüntü yaratmak ve stil özelliklerinin altını çizmek için fabrika lambaları veya metal dolaplar kullanabilirsiniz. Uygun özellikte hazır duvar paneli çeşitleriyle mekanda şık bir görüntü yaratmanız mümkün.

Endüstriyel dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçiminde ağır dokuları ve kontrast renkleri tercih edebilirsiniz. Hatta doku konusunda da kontrastlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin metal ve ahşap gibi farklı dokuların yarattığı kontrast bu bağlamda dekorasyon stiline derinlik ve çekicilik katar. Dolayısıyla dökme beton görünümlü duvar kaplama paneli çeşitleri endüstriyel tarzın karakteristik özelliklerini daha iyi yansıtır. Bu konuda dilerseniz pürüzlü dokuları da tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha doğal bir ortam yaratıp endüstriyel stile rustik bir estetik katabilirsiniz.

Tuğla efektli paneller ile metalik görünümlü paneller endüstriyel dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda en yaygın seçenekler arasındadır. Gerçek tuğla ve metal dokuları aratmayan bu panellerle yaşam ve çalışma alanınız endüstriyel bir atmosfer kazanır. Metalik görünümlü panellerde paslanmaz çelik ve alüminyum modern estetikte endüstriyel tarzın daha iyi yansımalarını sunar. Mekana şık ve modern bir dokunuş katmak için siz de dökme demir görünümlü duvar kaplama paneli çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

Bohem Dekorasyon Stili

İç mekan tasarımlarında bohem stil özellikleri de son yılların en popüler dekorasyon trendleri arasında yer almakta. Bu stilde özgürlük ile renkli ve sıra dışı tasarımlar daha fazla ilgi görür. Etnik desen ve dokulara önem veren bohem stilde farklı kültürlerden etkilenmeler söz konusudur. Canlı ve zengin renkleri öne çıkaran bu stilde turuncu, mor, yeşil, mavi gibi renk seçenekleri daha fazla ilgi görür. Renkli duvar kaplama ürünleri bohem dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme yöntemleri arasında en ideal seçenekleri ifade eder.

Bohem dekorasyon stilinde katmanlı doku ve desenler daha ön plandadır. Farklı dokuların yarattığı kombinler ortama şık bir görüntü katar. Bohem tarzın doğaya yaptığı vurgular renk seçiminde doğal renkleri öne çıkarır. Yaşam alanına canlılık katmak için ise bitki çeşitleri tercih edilir. Yaşam alanında konforu artırmak için kişisel dokunuşlar ve özgün parça kullanımı da bu stilin karakteristik özellikleri arasındadır. Dekor duvar panelleri böylelikle daha özel bir nitelik kazanır. Ve bu özelliklerinden dolayı bohem dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme süreci daha eklektik bir niteliğe sahiptir.

Evlerde veya ev dışı alanlarda bohem dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme sürecinde yararlanabileceğiniz farklı birçok seçenek mevcut. Bunlardan ahşap görünümlü duvar paneli çeşitleri ilk sıralarda yer alan alternatiflerden biridir. Bu panel çeşitleri arasında eskitilmiş ahşap görünümü özellikle tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra etnik desenler ile çiçek ve soyut desenler de duvar kaplama panelleri arasında değerlendirebileceğiniz görüntülerdir. Renkli duvar kaplama panelleri bu stille daha yüksek bir uyum içinde.

Diğer taraftan doğal taş görünümlü duvar panelleri de bohem dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda değerlendirebileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Canlı renkler ve doğal motifler bohem tarzın özgür ruhunu yansıtır. Böylelikle mekana daha yüksek bir dinamizm kazandırır. Dilerseniz bu ürünleri vintage ayna çeşitleriyle kombinleyebilirsiniz. Böylelikle oturma odası veya salon dekorasyonu için duvar paneli seçiminiz daha başarılı hale gelir.

Minimalist Dekorasyon Stili

Dekorasyon stilleri arasında son yılların en çok ilgi gören stillerinden biri de minimalist dekorasyon stilidir. Bu stilin en karakteristik özellikleri arasında sadelik ve basitlik vardır. Az eşya kullanmayı esas alan bu dekorasyon stilinde hatlar düzdür. Ve genellikle geometrik şekiller ile sade yüzeyler daha fazla ilgi görür. Minimalist dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçimi bağlamında bunları unutmamalısınız.

Minimalist dekorasyon stili az eşyayla konforlu bir alan oluşturmayı amaçlar. Renk konusunda beyaz, siyah veya bej gibi nötr renkler daha fazla ilgi görür. Fazla eşya kullanmayı doğru bulmayan minimalist dekorasyon stilinde mekan kullanımı sakin ve dengeli bir atmosfere dönüşür. Ve tabii fonksiyonellik de bu stilin bir diğer özelliğidir. Doğal malzemelerden yapılmış dekoratif objeler fonksiyonel oldukları ölçüde bu stil içinde ilgi görür. Panel duvar kaplama çözümleri için de aynı durum geçerli.

Minimalist dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda basit ve sade bir tasarımı tercih edebilirsiniz. Böylelikle mekanda minimalist estetik kendiliğinden oluşacaktır. Renk seçenekleri arasında minimal desen ve dokular dört mevsim ilgi gören ürünler arasındadır. Dekorasyon trendleri arasında bu tür panel çeşitlerine de ilgi giderek artmakta. İster salonda olsun, isterseniz evinizin herhangi bir köşesinde az detaylı ve sade bir görünüme sahip duvar panelleri daha iyi bir seçenektir.

Akdeniz Dekorasyon Stili

Son yılların en çok ilgi gören dekorasyon trendlerinden biri de Akdeniz dekorasyon stilidir. Bu stilin en önemli özelliği ise sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmasıdır. Akdeniz kıyı çevresinden ilham alan bu stilde renk paleti canlı ve sıcak renklerden oluşur. Özellikle mavinin çeşitli tonları Akdeniz dekorasyon stilini en iyi yansıtan tonlardır. Ayrıca turkuaz, sarı, turuncu ve kum rengi gibi sıcak tonlar da bu bağlamda iyi bir seçimdir. Üstelik bazı bakımlardan rustik, retro ve vintage stillerle ortak bir paydada birleşir.

Akdeniz stiline uygun dekorasyon seçeneklerinde doğal ve organik malzemeler ön plandadır. Bunlar arasında taş, ahşap ve cam en çok ilgi görenleri arasındadır. Rustik dokular konusunda tavan kirişleri en uygun seçeneklerden biridir. Ayrıca taş duvarlar ve benzeri dokular da Akdeniz dekorasyon stilinde öne çıkan seçenekler arasındadır. Genel olarak ifade edecek olursak deniz desen ve motifleri bu stille özdeşleşmiştir. Açık plan düzenleri ise hem ışık hem de ses kontrolü konusunda yeterli çözümlere sahiptir.

Yaşam veya çalışma alanınızda bu dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme sürecinde şunu yapabilirsiniz. Akdeniz ve çevresinde yaşayan kitlelerin dekorasyon tercihlerine mutlaka göz atın. Böylelikle bu stili daha iyi tanıma imkanı elde edersiniz. Duvar paneli çeşitleri arasında taş kaplama paneller bu bağlamda iyi bir seçimdir. Veya deniz temalı panelleri de bu bağlamda değerlendirebilirsiniz. Yaşam alanlarında olduğu gibi açık plan düzenlemelerde de buna dikkat etmelisiniz. Özellikle ağırlık ve denge unsurunu bu şekilde daha iyi gözetebilirsiniz. Ayrıca mozaik desenli paneller de Akdeniz tarzının en dikkat çeken öğeleri arasında yer almakta.

Rustik Dekorasyon Stili

Dekorasyon alanında tercihiniz rustik stilden yanaysa doğal malzemelere daha fazla ilgi duyuyorsunuz demektir. Örneğin ahşap, taş ve cam gibi malzemeler rustik dekorasyon stilinin karakteristik öğeleri arasındadır. Doğal ve işlenmemiş bir görünüm sunan malzemeler rustik stilin en dikkat çeken özelliklerinden biridir. İster tavan kirişleri olsun, ister zemin veya mobilyalarda ahşap veya taş detaylar farklı bir güzelliğe sahip. Bu detaylar rustik stilin en güzel taraflarını oluşturmakta.

Rustik dekorasyon stilinde doğal ve yıpranmış dokular daha fazla ilgi görür. Eskitilmiş ahşap veya taş görünümlü objeler rustik stili daha güzel yansıtır. Duvar dekorasyonu söz konusu olduğunda da aynı durum geçerlidir. Örneğin ahşap kaplama panellerde ham veya eskitilmiş olanlar rustik dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme konusunda iyi bir tercihtir. İç ve dış dekorasyon uygulamalarında rustik bir görünüm için doğal ahşap renkleri daha güzel bir seçimdir.

Rustik stile uygun duvar paneli seçiminde beyaz veya gri tonları da tercih edebilirsiniz. Duvar paneli çeşitlerinde dilerseniz doğal ahşap dokusunu seçebilirsiniz. Veya cilasız ya da mat vernikli olanları da seçmeniz mümkün. Tuğla panellerde eskitilmiş olanları, taş kaplama panellerde ise doğal ve organik görünümlüleri daha iyi bir seçimdir. Tercihiniz beton görünümlü panellerden yana ise şunu da yapabilirsiniz. Rustik dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme sürecinde pürüzlü yüzeylere öncelik verebilirsiniz.

Vintage Dekorasyon Stili

Geçmiş dönemlerin dekorasyon özelliklerini yansıtan vintage dekorasyon stili, eski veya eskitilmiş objelere daha fazla önem verir. Nostaljik objeleri öne çıkaran bu stilde pastel tonlar ve yumuşak renkler daha çok ilgi görür. Bu stil iç mekan dekorasyonunda nostaljik bir etki yaratır. Dolayısıyla vintage desen ve dokular farklı bir estetik sunar. Desen seçiminde ise çiçek desenlerinden geometrik formlara kadar geniş bir çeşitlilik mevcut. Hatta işlemeli veya dantel desenlerine kadar pek çok seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Vintage stilde dekore ettiğiniz iç mekanlarda kullanacağınız duvar panellerinde şuna özellikle dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız duvar paneli çeşitleri diğer mobilya ve aksesuarlarla uyumlu olmalıdır. Ürünlerin ayrıca fiziksel özelliklerinin de yeterli olması gerekir. Bu bağlamda kompozit malzemeler en doğru seçimlerden biridir. Suya ve neme dayanıklı duvar panelleri daha uzun süreli bir koruma sağlar. Çiçek veya yaprak desenli, geometrik veya damask formdaki ürünler vintage stili karakterize eden özelliklerdir. Vintage dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçimi konusunda bunları unutmamalısınız.

Yaşam veya çalışma alanlarınızda vintage dekorasyon stilini uygulamak için birçok alternatifi kullanabilirsiniz. Örneğin tuğla beton efektli paneller bu bağlamda en iyi seçimlerden biridir. Ayrıca bürüt beton duvar paneli çeşitleri de uygun bir tercihtir. Bu ürünleri iç mekanların yanı sıra dış mekanlarda da kullanmak mümkün. Ancak ürünlerin ultraviyole korumalı ve dona dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda ürünler zarar göreceği için ek maliyetle karşılaşabilirsiniz.

Retro Dekorasyon Stili

Eski dönemlerin dekorasyon stillerini yansıtan bir diğer dekorasyon stili de retro stildir. Bu tarz aslında 1950'lerden itibaren yakın dönemi kapsasa da daha çok 90'lı yıllarla özdeşleştirilmekte. Dekorasyon konusunda tercihiniz retrodan yanaysa canlı ve parlak renklere meraklısınız demektir. Hem iç hem de dış mekan duvar dekorasyonunda bu renklerle birbirinden güzel görüntülere imza atabilirsiniz. İster geometrik isterse çizgili veya noktalı desenler olsun pek çok seçenek mevcut.

İyi kalitede retro duvar dekorasyonu uygulamasında tuğla desenli duvar panelleri daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca fiber taş duvar paneli çeşitleri de dekorasyona şık bir nitelik katıyor. Üstelik bu panellerle geleneksel dokulara oranla yüzeyde daha modern bir görüntü yaratmak mümkün. Nitekim bu paneller hem daha kullanışlı hem de daha dayanıklı. Bu özellikleri sayesinde dış cephe ve tavan kaplamalarında da bu ürünleri görmek mümkün. Vintage dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçme süreçlerinde ürünleri bu açıdan da mutlaka incelemelisiniz.

Dekorasyonda retro stili nostaljik bir etki yaratmak için sıkça tercih edilmekte. Renk konusunda pastel tonlar daha önemliyken özellikle kahverengi tonları daha çok tercih ediliyor. Geçmiş dönemlere özgü formlarla dekore edilen mekanlar için ayrıca grafik süslemeleri de tercih edebilirsiniz. Doğadan ilham alan tasarımlar bu stilde daha fazla ilgi görmekte. Bu tasarımları ayrıca sosyal alanlarda ve bina girişlerinde de görmek mümkün. Retro dekorasyon stiline uygun duvar paneli seçimi bu tür ortamlarda duvar dekorasyonunu daha çekici kılıyor. 

13 Şub 09:17
Whatsapp Destek

© 2020 Europanel Covering. Tüm hakları saklıdır.

Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.