Dış Cephe Kaplama Paneli Satın Alma Rehberi

Dekorasyon uygulamaları arasında dış cephe kaplamaları özel bir öneme sahip. Yapının dış görünümünü değiştiren bu uygulamalar, aynı zamanda da yapıyı dış etkenlere karşı korumakta. Doğru malzemelerle gerçekleştireceğiniz dış cephe kaplamaları yapının ömrünü uzatır. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı konusunda ekonomik çözümler sunar. Dış cephe kaplama paneli satın alma konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dış Cephe Kaplama Paneli Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse dış cephe kaplama paneli, bir yapının dış yüzeylerini kaplamak için kullanılan panel çeşididir. Bu paneller diğer yapı malzemelerine oranla genellikle daha hafif ve daha şıktır. Aynı zamanda da daha dayanıklıdır. Bu paneller çoğu zaman dekorasyon amaçlı ve dış cepheyi yenilemek için tercih edilir. Ancak bunun yanı sıra dış cepheyi korumak ve yalıtım sağlamak için de dış cephe kaplama paneli satın alma işlemi gerçekleştirilir.

Dış cephe panelleri farklı materyallerden üretilir. Örneğin ahşap, metal, polimer malzemeler veya kompozit materyaller bunlar arasında en yaygın olanlarıdır. Her materyalin kendine göre bazı avantajları veya dezavantajları olabilir. Ayrıca ürünlerin türleri kadar renk ve tasarım özellikleri de dış cephe kaplama paneli satın alma tercihlerine yön verir. Diğer yapı malzemelerine oranla çok fazla seçenek sunması ve üstelik montajının kolay olması bu panellere duyulan ilgiyi artırmakta.

Piyasada dilediğiniz mimari tarza ve dekorasyon stiline uygun dış cephe kaplaması paneli bulabilirsiniz. Bunlar arasında karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı ve yapının genel özelliklerini mutlaka dikkate almalısınız. Bu sayede dış cephe kaplama paneli satın alma süreçleriniz sağlıklı şekilde ilerler. Alacağınız yanlış kararlar ise kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşamanıza neden olur.

Dış Cephe Kaplama Panellerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Piyasada farklı materyallerden üretilen birçok dış cephe kaplama paneli bulmak mümkün. Bunların her birinin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Ve bu özellikler her birine çeşitli bakımlardan avantaj sağlar. Ancak genel olarak bakacak olduğumuzda dış cephe kaplama panelleri bazı ortak özelliklere sahiptir. Bunları kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Dış cephe kaplaması için üretilen paneller dış ortam koşullarına karşı dayanıklıdır. İster güneş ışığı olsun isterse yağmur veya rüzgar gibi etkenlerden kolay kolay etkilenmezler. Atmosferin her çeşit kimyasal etkilerine karşı dayanıklıdırlar.
 • Isı yalıtımı konusunda ekonomik ve pratik bir seçenek oluştururlar. Böylelikle mekanda ısınma giderlerinden tasarruf imkanı sağlarlar. Söz konusu olan bina kaplaması olduğunda binanın iç mekan sıcaklığını koruyarak enerji verimliliğini artırırlar. Üstelik sıcaklık farklarına bağlı genleşme ve daralmalara karşı dayanıklıdırlar. Dış cephe kaplama paneli satın alma konusunda bu önemli bir tercih nedenidir.
 • Dış cephe için duvar kaplama panellerinin ortak bir diğer özelliği estetik bakımdan geniş bir yelpazeye sahip olmalarıdır. Öyle ki istediğiniz hemen her tarzda şık bir duvar kaplama paneli bulmanız mümkün. Farklı desenlerin yanı sıra doku çeşitliliğinin de zengin olması ürün çeşitliliğini artırır.
 • Dış cepheler için kaplama panellerinin ortak bir diğer özelliği de montajının kolay olmasıdır. Ki bu durum hem inşa süreçlerinde hem de yenileme çalışmalarında hız ve maliyet avantajı sağlar. Diğer yapı malzemeleriyle gerçekleştireceğiniz yenileme çalışmalarını dış cephe kaplama paneli satın alma yöntemiyle çok daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu panellerin bir diğer ortak özelliği de temizlik ve bakımlarının kolay olmasıdır. Ürünlerin çok fazla bakım gerektirmemesi hem kullanım kolaylığı sağlar. Hem de ürünün daha uzun süre kullanılmasını olanaklı kılar. Yağışlardan etkilenmemeleri ve su geçirmez olmaları en önemli tercih nedenlerinden biridir.
 • Ürünlerde olması gereken bir diğer ortak özellik ise çevre dostu malzemelerden yapılmış olmaktır. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan dekoratif dış duvar kaplamaları çevrenin korunmasına katkı sağlar.

Dış Cephe Kaplama Panelleri Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Genel olarak baktığımızda dış cephe panellerinin 4 temel bileşenden oluştuğunu söyleyebiliriz. Kısaca ifade etmek gerekirse bunlar şu şekildedir:

Taşıyıcı Yapı: Dış cepheler için özel olarak üretilen kaplama panellerinde taşıyıcı yapı genellikle çelik veya alüminyum profilden oluşur. Bu profiller panel montajı sırasında yapıya doğru şekilde yerleştirilmelidir. Dış cephe kaplama paneli satın alma işlemi sırasında taşıyıcı yapı seçimi bu yüzden önemlidir.

Bağlantı Elemanları: Dış cephe kaplama panellerini taşıyıcı yapıya bağlayıp bir arada tutan parçalara bağlantı elemanı denir. Bu elemanlar montaj işleminin güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlar. Dış cephe panellerinin dayanıklı ve uzun ömürlü olması aynı zamanda da bağlantı elemanlarının direnciyle yakından ilgilidir. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde bu bağlamda da doğru kararları almak gerekir.

Kaplama Malzemesi: Dış cephelerde kaplama işlemini gerçekleştiren materyaldir. Kaplama malzemeleri örneğin metal, ahşap, PVC, fiber veya kompozit malzemeden yapılmış olabilir. Yapının türü, dekorasyon tercihi, fiziksel dayanıklılık gibi farklı kriterlere bağlı olarak kaplama malzemeleri arasında farklı seçenekleri değerlendirmek mümkün. Dış cephe kaplama paneli satın alma sürecinde bu seçimi iyi yapmak gerekir.

İzolasyon Malzemesi: Cephe kaplamalarında ısı ve ses yalıtımını sağlamak için gerekli malzemeye izolasyon malzemesi denir. Bu malzemeler yapının iç ve dış kısımları arasında ısı ve ses geçişini engeller. Tür olarak genellikle poliüretan köpük, polistiren veya mineral yün gibi termal yalıtım malzemeleri tercih edilir. Tabii bunların her biri farklı bir maliyet yaratacağı için uygulama bütçesine bağlı olarak izolasyon malzemesi seçimi farklılık gösterir. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde bu da önemli bir kriterdir.

Dış Cephe Kaplama Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada farklı cephe kaplama ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan birçok dış cephe kaplama paneli çeşidi bulmak mümkün. Bunlar arasında en yaygın olanları özellikleriyle birlikte kısaca şu şekildedir:

Kompozit Paneller: Kompozit malzemelerden yapılan panel çeşitleridir. Bu panellerde genellikle alüminyum ve plastik esaslı malzemeler bir arada bulunur. Kompozit panellerin en önemli özellikleri dayanıklı olmalarıdır. Bu paneller aynı zamanda da hafif bir yapıya ve şık bir tasarıma sahiptir.

Alüminyum Paneller: En yaygın dış cephe kaplama panellerinden bir diğeridir. En önemli özellikleri hafif olmalarıdır. Aynı zamanda da kolay işlenme özelliğine sahiptir. Modern dekorasyon stilinde en çok tercih edilen dış cephe kaplama panelleri genellikle bu grupta yer alır. Bu ürünler de yine farklı renk ve tasarım çeşitlerine sahiptir. Birçok dış cepheye kolayca uygulanmaları en önemli tercih nedenleridir.

Fiber Duvar Paneller: Bu paneller çimento, kum ve selüloz liflerinin birleşiminden oluşur. Bu panellerin de dayanıklılık direnci yüksektir. Aynı zamanda da yangın dirençleri yüksektir. Fiber duvar panellerinin en önemli özelliği ahşap, tuğla veya taş gibi doğal malzemeleri iyi şekilde taklit etmeleridir. Bu yüzden dış cephe kaplama paneli satın alma tercihlerinde fiber duvar panellerinin özel bir önemi vardır.

Metal Paneller: Dış cephe kaplamalarında en çok tercih edilen panel çeşitlerinden biri de metal kaplama panelleridir. Bu panellerde genellikle alüminyum veya çelik tercih edilir. Diğer panellerden farklı olarak bu ürünler yapıya daha modern bir görünüm kazandırır. Özellikle endüstriyel alanlarda ve modern mimariye uygun binalarda metal panellerin geniş bir kullanım alanı var.

Ahşap Paneller: Dış cephe kaplamada doğal ve sıcak bir görünüm tercih edenlerin kullandığı panel çeşidi ahşap dış cephe kaplama paneli çeşididir. Bu panellerin en önemli özelliği doğal ahşaba oranla çok daha dayanıklı olmalarıdır. Öyle ki zararlı organizmalardan etkilenmez ve uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar. En çok rustik dekorasyon stilinde tercih edilirler. Ayrıca country, retro, vintage gibi farklı dekorasyon stillerinde de ahşap dış cephe kaplama paneli kullanımı yaygındır.

Dış Cephe Kaplama Paneli Nasıl Seçilir?

Dış cephe kaplama paneli satın alma sürecinde önemli konulardan biri de kaplama paneli seçiminin püf noktalarıdır. Genel olarak ifade edecek olursak bu konuda şunları söylemek mümkün:

 • Her şeyden önce satın alacağınız ürünün hava koşullarına dayanıklı olması gerekir. Nitekim bu koşul, ürünün uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sağlaması için gereklidir. Güneş ışığı, kar, yağmur, rüzgar direnci düşük ürünler kötü bir kullanım deneyimi sunar.
 • Dış cephe kaplamaları sadece dekorasyon için yapılmaz. Aynı zamanda da yalıtıma katkı sağlamalıdır. Satın alacağınız ürünün yalıtım derecesini ve enerji tasarrufuna katkılarını da değerlendirmelisiniz.
 • Binalarda yangın riski her zaman için mevcuttur. Eğer yangına karşı direnci yüksek bir dış cephe kaplama paneli satın alırsanız yangının yayılma hızını düşürürsünüz. Dış cephe kaplama paneli satın alma sürecinde bu da önemli bir tercih nedenidir.
 • Yapacağınız tercihlerde fiziksel özelliklerin yanı sıra estetik konulara da dikkat etmelisiniz. Yapının iç ve dış mekan özellikleri mimari açıdan uyumlu olmalı. Farklı türden seçimler yapının stil yönünden karmaşa yaratmasına yol açar. Bu da görsel algıya zarar verir.
 • Bakım kolaylığı da yine dış cephe kaplama paneli satın alma sürecinde önemli bir kriterdir. Çok fazla bakım gerektirmeyen ürünler hem temizlik hem de maliyet açısından daha avantajlıdır.
 • Montaj kolaylığı da yine ürünler arasında yapacağınız tercihlerde önemli bir kriterdir. Kolay montaj edebileceğiniz ürünler işgücü maliyetini azaltır ve projenin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar.
 • Dekoratif dış cephe paneli seçerken maliyet de yine dikkate almanız gereken önemli bir diğer kriterdir. Ancak bu konuda seçim yaparken orta ve uzun vadeyi esas almalısınız. Ucuz ve kalitesiz ürünler bir süre sonra yenileme gerektirir. Bu da ek maliyet demektir ve daha büyük masrafa yol açar.
 • Son olarak çevresel etkileri de dikkate almalısınız. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde çevre dostu malzemeleri tercih ederseniz doğanın korunmasına katkı sağlamış olursunuz. Geri dönüşüme uygun malzemeler bu bağlamda daha iyi bir seçimdir.

Hangi Yapılar İçin Hangi Dış Cephe Kaplama Panelleri Daha Uygundur?

Yapılarda hangi dış cephe kaplama panellerinin kullanılacağını belirlemek için farklı kriterlerden hareket etmek mümkün. Bu noktada mimari stiller, dekorasyon tercihleri, çevresel koşullar ve maliyet gibi farklı kriterlerden bahsetmek mümkün. Buna bağlı olarak yapı türleri ile uygun panel seçimi arasında farklı ilişkiler kurmak mümkün. Genel olarak ifade edecek olursak şunları söyleyebiliriz: 

 • Konut dış cephe kaplamalarında en çok kompozit, vinil ve ahşap kaplamalar tercih edilmekte. Kompozit paneller modern konut binalarına daha şık bir görünüm katar. Ahşap paneller rustik stildeki konutlar için en iyi dış cephe kaplama çözümüdür. Vinil dış cephe kaplaması ise daha hafif ve ekonomik bir seçenektir. Farklı renk ve desen seçenekleri sunması özellikle müstakil konutlar için özel tasarım dış cephe panelleri arasında bu ürünlere ilgiyi artırmakta.
 • Ofis ve işyerlerinde en çok alüminyum, fiber ve metal dış cephe kaplamaları tercih edilmekte. Bunlardan alüminyum kompozit paneller çalışma ortamına modern ve şık bir görünüm kazandırır. Fiber paneller mekanın prestijini artırır. Aynı zamanda da mekandaki doğal ışık miktarını artırır. Metal kaplamalar ise mekana endüstriyel bir görünüm kazandırarak modern bir çalışma ortamı oluşturur. Dış cephe kaplama paneli satın alma konusunda bu önemli bir püf noktasıdır.
 • AVM ve iş merkezlerinde en yaygın dış cephe kaplamaları kompozit, fiber ve vinil kaplama panelleridir. Kompozit paneller farklı renk ve doku çeşitleri sunduğu için cazibesi yüksek bir ürün çeşididir. Fiber paneller mekana daha lüks bir görünüm katar. Bu yüzden AVM ve ticaret merkezleri için daha uygun bir seçenektir. Vinil kaplamalar ise ekonomik bakımdan avantajlıdır ve küçük ticari binalar için en uygun dış cephe kaplama paneli seçeneklerinden biridir. 
 • Kamu binaları için fibercement, alüminyum ve vinil kaplama panelleri en uygun seçenekler arasındadır. Bunlardan fibercement paneller, dayanıklı ve düşük bakım gerektiren bir panel çeşididir. Alüminyum paneller daha dayanıklı, vinil paneller ise daha ekonomik bir seçenektir. Mekanın kullanım amacı ve mimari özelliklerine göre bu panellerden uygun olanını tercih etmek mümkün. 

Dış Cephe Kaplama Panelleri Nereden Alınır? 

Gerçekleştireceğiniz dış cephe kaplama uygulamaları için en güzel panel çeşitlerini farklı birçok kanaldan temin edebilirsiniz. Bunlardan biri yapı ve inşaat malzemeleri mağazalarıdır. Bu mağazalarda farklı markaların birbirinden güzel dış cephe kaplama panellerini bulabilirsiniz. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde bu mağazalar önemli bir role sahip.

Eğer belirli özelliklere sahip kaplama panelleri arıyorsanız özel yapı malzemeleri satıcılarını tercih edebilirsiniz. Duvar kaplama paneli üreticileri bu grupta yer alır ve piyasada bulabileceğinizden çok daha fazla çeşitlilik sunarlar. Dilerseniz online satış kanallarını da tercih edebilirsiniz. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde bu kanallar da uygun bir alternatiftir. Ürün çeşitliliği ve fiyat karşılaştırması bakımından bu kanallar da güzel seçenekler sunmakta. Eğer toplu alım yapmak istiyorsanız bu durumda toptancıları veya üretici firmaları tercih etmelisiniz. Bu sayede daha fazla ürünü daha uygun fiyata alma imkanınız olur. 

Son olarak yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Dış cephe kaplama paneli satın alma süreçlerinde karar vermeden önce Europanel markasının kaplama panellerini mutlaka incelemelisiniz. Modern ve kaliteli dokuya sahip, dayanıklı ve şık dış cephe kaplamaları için Europanel'de birbirinden güzel seçenekler mevcut. Uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz, duvarlarınıza ekstra yük bindirmeyen ve iklim koşullarına dayanıklı ürün çeşitlerimizi incelemek için Europanel sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Veya sitemizde arama çubuğu ile ürün filtrelerini kullanarak istediğiniz aramayı yapabilirsiniz. 

26 Şub 09:21
Whatsapp Destek

© 2020 Europanel Covering. Tüm hakları saklıdır.

Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.