Ev Dekorasyonu İçin Duvar Paneli Nasıl Seçilir?

Dekorasyon uygulamaları denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri şüphesiz ki duvar panelleridir. Mekanda istenilen dekorasyon stilini yaratmaya imkan veren bu paneller adeta sihirli bir dokunuş sağlıyor. Ev dekorasyonuna ilgi duyuyor ve evinizde yeni bir dekorasyon stilini denemek istiyorsanız piyasada farklı birçok çeşitte duvar paneli bulabilirsiniz. Ancak bunlar arasında karar vermekte zorluk çekebilirsiniz. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi hakkında burada paylaşacağımız bilgiler en doğru kararları almanıza yardımcı olabilir.

Duvar Paneli Çeşidi

Duvar panelleri söz konusu olduğunda piyasada geniş bir ürün yelpazesi görmek mümkün. Örneğin ahşap, MDF, PVC, strafor veya fiber duvar panelleri dekorasyon uygulamalarında en çok ilgi gören panel çeşitleridir. Ve tabii her panelin mekanda yarattığı etkiler farklıdır. Örneğin evinizde doğal bir görünüm yaratmak istiyorsanız ahşap veya ahşap görünümlü duvar panelleri iyi bir seçimdir. Bu bağlamda meşe, ceviz veya çam ağacı dokularını yansıtan paneller ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi konusunda iyi bir tercihtir.

MDF panel çeşidi orta yoğunluklu lif tabakalarından oluşur. Bunlar da aslında ahşap liflerinin bir araya gelmesiyle üretilir. Ancak laminat veya farklı kaplama çeşitleriyle daha geniş bir renk çeşitliliği sunar. Ev dekorasyonları içinde MDF panel kaplamalar yarattığı kendine özgü estetikle dikkat çeker. Evinizde farklı renk ve desenlerle dikkat çeken bir ortam yaratmak isterseniz bu panelleri değerlendirebilirsiniz.

Eğer daha hafif, dayanıklı ve nemli ortamlar için duvar paneli arıyorsanız PVC paneller ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi konusunda iyi bir tercihtir. Polivinil klorür malzemeden üretilen bu paneller ev dekorasyonu alanında özellikle banyo, tuvalet veya mutfak için duvar paneli seçimi konusunda en uygun ürünlerdir. Su direnci yüksek PVC panelleri dilerseniz balkon veya bahçe dekorasyonu için de değerlendirebilirsiniz.

Duvar paneli çeşitleri arasında strafor paneller polistiren köpük malzemeden üretilir. Bu yüzden hem hafif hem de dayanıklı bir kaplama çeşididir. Strafor panellerin en önemli özelliklerinden biri ısı yalıtımı konusunda sağladığı çözümlerdir. Evinizde eğer duvar dekorasyonunu yenilerken aynı zamanda da ısı yalıtımı yapmak isterseniz strafor paneller en uygun seçeneklerden biridir. Bu panellerin yanı sıra metal ve dekoratif fiber duvar paneli seçenekleri de mevcut. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi yaparken bunlar arasında en uygun malzeme çeşidine karar vermelisiniz.

Oda Genişliği

Ev dekorasyonunda duvarları yenilemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri oda genişliğidir. Nitekim odanın genişliğine uygun tür ve ebatta duvar paneli seçerseniz mekanda daha uyumlu bir görüntü oluşur. Bu bağlamda büyük odalar için büyük paneller kullanmak mekanı daha büyük gösterir. Oysa küçük odalarda büyük panel kullanımı odayı olduğundan daha küçük gösterir. Küçük bir odayı olduğundan daha büyük göstermek için daha küçük ebatta ve küçük desenlere sahip duvar panelleri daha uygun bir seçimdir.

Oda genişliği konusunda duvar panelinin ebadı kadar rengi ve tasarımı da önemlidir. Genel olarak bakacak olduğumuzda açık renkler ve düz desenler mekanı daha geniş gösterir. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi yaparken mekanda daha ferah bir atmosfer yaratmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda açık renkli ve düz desenli duvar panellerini tercih edebilirsiniz. Düz desenlerin bir diğer özelliği de dikkat dağıtmamasıdır. Bu nedenle düz desenli duvar kaplama panellerini çalışma odası dekorasyonu için değerlendirebilirsiniz.

Duvar panellerinde desen seçimi odanın genişlik algısını doğrudan etkiler. Örneğin dikey çizgilerin yoğun olduğu desenler tavan yüksekliğini vurgular. Bu yolla mekanda genişlik hissini artırır. Bu desenler açık renkle birleştiğinde genişlik algısı daha da artar. Küçük odalar için duvar dekorasyonu uygulamalarında bunlara özellikle dikkat etmelisiniz. Nitekim bunlar ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi konusunda önemli püf noktalarıdır. Diğer taraftan geniş odalarda detaylı desenlerle duvarları kalabalıklaştırmak yerine sade tasarımlar daha uygun olabilir. Bu sayede odanız daha huzur verici bir ortam haline gelir.

Dekorasyon Stili

Eviniz için yapacağınız duvar dekorasyonu uygulamalarında önemli kriterlerden bir diğeri dekorasyon stilidir. Evinizde örneğin modern bir görünüm yaratmak istiyorsanız düz ve sade tasarıma sahip duvar panellerini tercih edebilirsiniz. Düz renkler ile geometrik desenler modern ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi konusunda iyi bir tercihtir. Daha geleneksel bir tarz için ise ahşap dokulu duvar panellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle oyma detaylarına sahip ürünler bu stil için daha uygun bir seçimdir.

Son yıllarda ev dekorasyonu alanında endüstriyel tarz oldukça ilgi görmekte. Özellikle salon dekorasyonları alanında endüstriyel stil giderek yaygınlaşıyor. Bu stil için en uygun panel çeşitleri beton görünümlü duvar panelleridir. Diğer taraftan country tarzda dekorasyon uygulamaları için ahşap rustik duvar panelleri ile taş desenli paneller daha uygundur. Bohem dekorasyon stili için ise etnik desenleri ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Diğer dekorasyon stilleri için de piyasada en uygun ürün çeşitlerini bulabilirsiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgileri Dekorasyon Stiline Uygun Duvar Paneli Seçme Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuarlarla Uyum

Ev dekorasyonu için duvar paneli seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu mobilya ve aksesuarlarla uyumdur. Satın alacağınız duvar kaplama paneli renk, malzeme, desen ve doku bakımından mobilya ve aksesuarlarla uyum içinde olmalı. Duvar paneli seçiminde renk uyumu açısından mobilya ve aksesuarlarınızla uyumlu renkleri tercih edebilirsiniz. Aynı renk tonlarını kullanmanız ortamı da bütünlüklü görmenizi sağlar. Malzeme bakımından metal eşyalar ile metal görünümlü paneller daha iyi eşleşir.

Modern mobilyalarla birlikte düz ve minimal desenleri tercih edebilirsiniz. Vintage mobilyalar için daha karmaşık formlara sahip duvar panelleri daha iyi bir seçimdir. Bu bağlamda ayrıca odanızdaki perde, yastık, halı ve diğer eşyalarınızın rengi ve desenleri de önemli. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi sırasında bunlara ne kadar dikkat ederseniz o kadar iyi bir seçim yapmış olursunuz. Bununla birlikte mobilya ve aksesuar düzenlemelerinizde mekanı verimli şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Uyumlu mobilya ve aksesuarlarınızı odanın farklı yerlerine dağıtmanızda bu yüzden yarar var. 

Mobilya seçiminde tercihiniz klasik stilden yana olabilir. Bu durumda ahşap veya tuğla görünümlü duvar panelleri iyi bir seçim olacaktır. Oda dekorasyonlar arasında bu paneller son yıllarda daha fazla ilgi görmekte. Rustik, retro veya vintage dekorasyon stillerine talep arttıkça bu duvar panelleri de daha fazla ilgi görüyor. Bununla birlikte mobilya ve aksesuarlarla uyum tek başına belirleyici değildir. Duvar dekor ürünleri seçerken bazen mobilya ve aksesuar yenileme de gündeme gelir. Bu tür durumlarda süreci planlı şekilde sürdürmek gerekir. Bu sayede konsept tutarsızlığı veya uyumsuzluk oluşmaz. 

Yalıtım Özellikleri

Aslına bakarsanız duvar panelleri bir yalıtım malzemesi değildir. Ancak doğru şekilde kullanıldığında yalıtım malzemeleri kadar etkili olabilir. Bu yüzden ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi sırasında ürünün yalıtım özelliklerine de dikkat etmenizde yarar var. Oda içindeki sıcaklığı koruyan, dışarıdaki sıcaklığı içeriye geçirmeyi engelleyen panel çeşitleri bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. Isının yanı sıra ses yalıtımı da ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi bağlamında önemli bir konudur. Çünkü birçok insan ev içindeki gürültüden şikayet ederek odalar arasında ses iletimini azaltan panel çeşitlerine ilgi duymakta.

Isı ve ses yalıtımı konusunda en güzel seçenekleri strafor veya poliüretan gibi malzemelerden üretilmiş duvar kaplama panellerinde bulabilirsiniz. Ahşap duvar panelleri ısıyı tutma konusunda doğal bir avantaja sahiptir. Bu paneller ses emilimini artırır ve mekanda daha sessiz bir ortam yaratır. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçiminde bu önemli bir tercih nedenidir. Metal duvar panellerini ise yalıtım malzemeleriyle birlikte kullanmak gerekir. Bu sayede bu ürünler ısı ve ses yalıtımı konusunda daha başarılı hale gelir. Benzer şekilde beton duvar panelleri de kalınlıktan dolayı güçlü bir yalıtım özelliğine sahiptir. Bu nedenle yalıtım konusunda daha etkili bir seçenek sunar.

Uygulama Alanı

Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi sırasında ürünü hangi alanda uygulayacağınız da önemli bir diğer kriterdir. Bu konuda örneğin banyo ve mutfak duvar panelleri ile diğer paneller arasında çeşitli farklılıklar vardır. Banyo ve benzeri alanlarda suya dayanıklılık önemli bir tercih nedenidir. Fakat oturma odası veya yatak odası gibi ortamlarda estetik tercihler daha ön plandadır. Bu bakımdan dekoratif duvar paneli uygulamasını hangi ortamda gerçekleştireceğiniz önemlidir. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi bağlamında bu önemli bir konudur.

Uygulama alanı bağlamında ayrıca mekan türü ve ölçüleri de önemli bir diğer kriterdir. Öyle ki paneli uygulayacağınız alanın boyutları da uygulama sırasında kritik bir önem taşır. Açık ve düz renkler mekanın daha geniş algılanmasını sağlar. Daha aydınlık bir görünüm için dilerseniz bunları tercih edebilirsiniz. Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi sırasında buna da dikkat etmelisiniz. Bu bağlamda ayrıca aydınlatma armatürleri de önemlidir. Işık miktarının az olduğu ortamlarda açık renkli paneller daha iyi bir seçimdir. Doğal veya yapay ışık miktarı arttıkça farklı ürün çeşitleri de uygun hale gelebilir. 

Fiyat Karşılaştırması

Ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi yaparken fiyat karşılaştırması yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu sayede en kaliteli ürünlere en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz. Malzeme çeşidi ve tasarım özellikleri konusunda piyasada pek çok seçenek mevcut. Bunlar arasında karar vermeden önce mutlaka fiyat araştırması yapmalısınız. Bununla birlikte satın alma kararının oluşmasında fiyatlar tek başına belirleyici etken değildir. Ayrıca bir ürünün fiyatı ile kalitesi arasında da zorunlu bir ilişki yoktur. Fiyat karşılaştırmasındaki esas amaç eldeki kaynaklarla olabilecek en iyi ürünlere ulaşmaktır. 

Güvenilir Satış Kanalları 

Dekorasyon stili ve panel çeşidi konusunda tercihleriniz farklı yönde olabilir. Ancak alışverişinizi güvenilir satış kanallarından yapmanızda yarar var. Aksi durumda birçok kayıpla karşılaşabilirsiniz. Sektörde belli bir konum sahibi firmalar bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. En şık ve kullanışlı ev dekorasyonu için duvar paneli seçimi konusunda bu firmalar daha avantajlıdır. Bu yüzden maliyet veya başka bir nedenle merdiven altı işletmeleri tercih etmemelisiniz. Bu tür durumlarda hem kalite sorunlarıyla karşılaşırsınız. Hem de orta ve uzun vadede daha yüksek maliyet oluşur. 

07 Mar 09:13
Whatsapp Destek

© 2020 Europanel Covering. Tüm hakları saklıdır.

Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.